Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Uspon Mračnog viteza i svi američki strahovi

Komentari (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 11 septembar 2012 13:54
sjajno
Zbog ovakvih tekstova volim NSPM, jer tu čak nezavisno od meni bliske dnevno političke orijentacije ima i ovakvih širih i ozbiljnijih studija poput ove, ili tekstova gospodina Dušanića, Aleksandra Radovića i drugih. Tako nešto ne postoji nigde na prostoru bivše jugoslavije, pa i tzv. "regiona".
Preporuke:
68
1
2 utorak, 11 septembar 2012 14:00
Marko Radovanović
Ispada da je jedina Bejnova mana što misli da je Gotam nemoguće spasiti pa ima nameru da ga digne u vazduh (ako sam dobro shvatio jer nisam gledao Nolanove filmove)?

I zapravo se sugeriše da je jedini izlaz za ovakvo društvo brisanje samog društva - pa ko preživi da počne iz početka, sa zdravijim motivima? Moguće.

U svakom slučaju - odličan tekst, autor me je naterao da odgledam ove nove filmove kad nađem vremena.
Preporuke:
42
1
3 utorak, 11 septembar 2012 14:18
Đura
Odlična analiza.

Prokomentarisao bih ipak da je drugi deo ("Mračni vitez") filmski najuspešniji. Elementi trilera su tu izgrađeni do maksimuma. Ostala dva filma su nekako na više od jedne stolice, pa su malo slabiji na svakoj.

Predložio bih Nikoli Tanasiću kao jednu od narednih tema Robokapa. Usudio bih se reći da je Robokap tematika suštinski socijalno angažovana, za razliku od Betmena koji je to vremenom postao.
Preporuke:
35
1
4 utorak, 11 septembar 2012 14:24
Dragan
Tajna zla, na delu... u povoju razotkrivanja.
Preporuke:
24
2
5 utorak, 11 septembar 2012 17:17
Zoran
Ne vidim problem. Evropa nudi jedno, Amerika drugo. Ko ume bolje da mnametne svoje, taj pobeđuje.

Kada se gledaju evropski filmovi u odnosu na američke, to je kao kad gledaš jugoslovenske filmove u odnosu na filmove iz SSSR-a. Tačno je da američki filmovi nude plitke sadržaje, ali nude optimizam, što kod SSSR filmova, pa i evropskih nije prisutno. A ko voli da gleda pesimiste ili "može da bude, al ne mora da znači"?
Preporuke:
5
34
6 utorak, 11 septembar 2012 20:32
Nebojša Malić
Izuzetno zanimljiva i iscrpna analiza. Posebno mi je bilo zanimljivo spominjanje Žižeka, koji je u stvari apologeta "liberalnog" imperijalizma, a pretvara se da je nekakav komunista (doslednost - šta to ono beše?)

I iz filma i iz kritike (sa svih strana, ne samo u ovom eseju) vidi se da je sadašnji model društva na Zapadu duboko paradoksalan. Postoji li alternativa kognitivnoj disonanci tog modela? Nju, čini mi se, moramo tražiti među narodima koji su probali i divlji kapitalizam i diktaturu proletarijata - i iz tog iskustva izvukli naravoučenije.
Preporuke:
19
1
7 utorak, 11 septembar 2012 20:36
bojan
Nikola Tanasić je jedan od retkih kolumnista čije tekstove ne mogu da komentarišem, jer se ili sa njima apsolutno slažem ili me teraju na razmišljanje.
Još jednom, bravo.
Preporuke:
23
2
8 utorak, 11 septembar 2012 21:50
David Novaković
Pridružio bih se pohvalama iscrpne analize, koju je bilo zadovoljstvo čitati.

Potrebno je više ovakvih tekstova, dnevno-politička scena je preuzela binu i ne dozvoljava, bar kod nas, da se dublje bavimo drugim stvarima. Meni je dosta toga!
Preporuke:
15
1
9 sreda, 12 septembar 2012 00:09
fristajlo
Tanasić ponovo dokazuje da mu ne promiče skriveni smisao globalnih fenomena; ono, što mnogi vide samo kao laku zabavu, on raskrinkava i objašnjava sa izvornim namenama.
Ono što Nolan ne propušta da podvuče i zbog čega je njegova obrada priče o Betmenu istinski antologijska, jeste upravo to što jedan grad (ili jedno društvo) ne može kontinuirano da počiva na poretku koji se zasniva na strahu i represiji, ma ko je sprovodio i u ma čije ime.

Da, Nolan je to pošteno odradio; no, plašim se da to njegovo "upozorenje" neće naići na publiku sposobnu da to i pojmi.
Jer, treba da nam sve vreme bude na umu- Betmen ne postoji. To je imaginarni strip junak, ali -njegov protivnik Bejn je svakako moguć, i treba mu se nadati, i te kako, u savremenom svetu.
Treći deo trilogije je stilizovana opomena svetu šta mu se sprema, ako svi ne postanu bar malo Betmeni, i Nolanu je savest čista.
Nije pitanje- da li?- već- kada? će početi gužva u Gotamu...
Preporuke:
21
1
10 sreda, 12 septembar 2012 08:22
ONLY ON CNN
Iako Amerikanci nisu izmislili strip ništa manje nego što su izmislili kinematografiju,... postali su do vremena Drugog svetskog rata i Hladnog rata svojevrsni sinonimi za Ameriku uopšte


kao što su za neke postali sinonim za demokratiju (a Epikurej, stara Grčka, stari Slovveni?).

haha....
Preporuke:
2
0
11 sreda, 12 septembar 2012 08:34
ONLY ON CNN
Nije slučajno što osvetnici poput Betmena stupaju na scenu otprilike u isto vreme kada američki FBI prerasta od marginalne agencije u pravi organ vlasti na nivou cele zemlje..., a koji nisu bili bitni ni za Upravu javnih prihoda, niti za stabilnost plutokratskog društvenog poretka – slabim, siromašnim, neuglednim i društveno nepovezanim, talogu demokratskog sistema koji nema nikakav glas, osim kada izlazi na izbore.


robovlasnička "demokratija". Ali izgleda, bitno je da su Rusi (lovci) tada na Aljasci ubijali vidre!

haha...

Zanimljivo da na "mitingu" Martina Lutera Kinga u Memfsu, "demokratska" policija nije tukla huligane (koji su razbijali izloge, itd) - već mirne demonstrante! Zvuči poznato?
Preporuke:
7
0
12 sreda, 12 septembar 2012 08:44
ONLY ON CNN
Prvo i najvažnije, Betmen je i sam kriminalac, on krši neke od ključnih zakona države, i to ne može ni na koji način biti amnestirano činjenicom da su njegove žrtve i same prekršioci, a izvan domašaja zakona. Stoga je u svim najboljim umetničkim obradama njegovog lika Betmenov odnos sa zakonom u najboljem slučaju nategnut, ako osvetnik već nije otvoreno progonjen organima reda.

pa ništa neobično za "kolevku demokratije". Lep primer za decu, buduće naraštaje,...ali kad malo bolje razmislim...onoliko robova, istrebljenih Indijanaca,...; izgleda da je većini baš "legao na dušu".
Preporuke:
1
0
13 sreda, 12 septembar 2012 08:58
ONLY ON CNN
Kada se tome doda činjenica da sam Brus Vejn predstavlja prebogatog „starog industrijalca“, čija se globalna megakorporacija („Vejn industriz“) bavi svim tradicionalnim poslovima koji su Ameriku uzdigli do statusa Imperije (nove tehnologije i finansijske špekulacije, kao i neizbežna proizvodnja oružja i energetika), nije teško videti zbog čega je Betmen često od strane levice proglašavan za ikonu fašizma.


ovaj deo samo prenosim, kao dopunu mojih gore iznetih smatranje, a i možda informativno za neke.

U tom kontekstu valja odgledati crtani film (valjda "three pigs and wolf" (ima na Jutjub),od pre drugog svetskog rata.

Dakle u vrme teškog pogroma nad Jevrejima (Kristalna noć, itd), nekima je najveća muka Rusija.

Obratite pažnju kako vuk (negativac) igra kazačok (asociacija na Ruse), dok juri prasad...
Preporuke:
4
1
14 sreda, 12 septembar 2012 09:45
ONLY ON CNN
ako mi moderator dozvoli, izdvojio bih još ovo:

Tako je glavni negativac u prvom filmu disciplinovani i moralno nepokolebljivi Ras al Gul (Lijam Nison), koji u duhu pravog orijentalnog teroriste nastoji da grad uništi na „najdostojniji način“


da nije možda RUS?

ili jeste:

Nema sumnje, američki filmski junaci sa srebrnih ekrana do sada su nebrojeno puta sprečili zle Ruse, Kineze, Koreance i Kubance da kao strani agresori osvoje SAD i tamo nasilno implementiraju svoje „komunjarske ideje“, ali te ideje uvek su prikazivane kao nešto moralno odvratno


pohvale autoru na veoma informativnom članku!
Preporuke:
1
1
15 sreda, 12 septembar 2012 10:31
Ra's al Ghul
Ime ovog Betmenovog protivnika (zamišljen je sedamdesetih godina) nema veze sa Rusima, već predstavlja arapsku frazu "Glava Demona". Ras al Gul je u stripu polubesmrtan i održava se u životu vekovima zahvaljujući mističnim "Lazarovim jamama", dok u filmu predstavlja titulu glave drevne terorističke organizacije koja periodično uništava sva legla dekadencije i nemorala od pamtiveka.

"Gotham's time has come. Like Constantinople or Rome before it the city has become a breeding ground for suffering and injustice. It is beyond saving and must be allowed to die. This is the most important function of the League of Shadows. It is one we've performed for centuries. Gotham... must be destroyed." (IMDB)
Preporuke:
8
0
16 sreda, 12 septembar 2012 11:48
Silikon
Iako "jedan grad (ili jedno društvo) ne može kontinuirano da počiva na poretku koji se zasniva na strahu i represiji, ma ko je sprovodio i u ma čije ime." ja bih voleo da vidim na ulicama Beograda nekoga ko se sa kriminalom obračunava na ovja način. Betmen ili Lesli Eldridž (nadam se da ima ovde ko zna ko je doitični gospodin)sve jedno je. Samo neka počne, od mračnog parkića kroz koji ne može da se prođe ili od policijske stanice koja služi kao distributivni centar.
Preporuke:
2
0
17 sreda, 12 septembar 2012 11:55
ONLY ON CNN
sreda, 12 septembar 2012 10:31
Ra's al Ghul
Ime ovog Betmenovog protivnika (zamišljen je sedamdesetih godina) nema veze sa Rusima....


onima sa računarskom binarnom logikom (ili se takvima samo prave?) poručujem da nisam mislio bukvalno, već kao metaforu, simbolički,...ili treba da im se nacrta, možda?!
Preporuke:
0
3
18 sreda, 12 septembar 2012 13:40
nada
mene sve to podseća na rabote nepomena
Preporuke:
1
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner